Na blogu poruszamy z synem sprawy dotyczące przekazania firmy. Tylko, co to właściwie oznacza? Czym innym jest przekazanie komuś udziałów w spółce, a czym innym zbycie całego przedsiębiorstwa lub jego części. Jeśli jesteś przedsiębiorcą wpisanym do Ewidencji Działalności Gospodarczej ten wpis może być przydatny aby pokazać, z czym co do zasady wiąże się przekazanie przedsiębiorstwa i o czym warto wiedzieć na samym początku. Wszyscy wiemy, że od tego tematu się nie ucieknie. Tym bardziej warto zacząć od podstaw i zastanowić się nad dostępnymi opcjami.
Co to jest zbycie przedsiębiorstwa?
Zbycie przedsiębiorstwa to nic innego jak jego darowizna czy sprzedaż. Można też dokonać zamiany czy rozdysponować nim w ten sposób, że przedsiębiorstwo zostanie wniesione do spółki. Jeśli jesteś właścicielem spółki – sprzedajesz nie tyle samą firmę, co przedsiębiorstwo będące zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, które przeznaczone są do prowadzenia działalności gospodarczej. Dla przykładu, będą to zarówno nieruchomości, rzeczy ruchome takie jak maszyny czy samochody firmowe, ale też tajemnice przedsiębiorstwa, wierzytelności czy prawa autorskie czyli owe składniki niematerialne. Przedsiębiorstwo może należeć do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, jak i do spółki i można nim dysponować. Dla wielu osób to właśnie przekazanie przedsiębiorstwa za życia jest najwygodniejszą formą przejścia na zawodową emeryturę. Można je sprzedać, a można też zrobić darowiznę czyli nie wziąć za to ani złotówki. Robimy to na naszych warunkach, to jest w czasie przez nas wybranym i na rzecz tej osoby, której chcemy je przekazać.
Nie każdą firmę można zbyć
Jest jednak kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze, firma musi być w takiej kondycji, która pozwala na zmianę własnościową. Otóż, jeśli jest to tzw. „martwe przedsiębiorstwo”, czyli takie, które aktywnie nie działa, wówczas nie jest możliwe jego zbycie. Po drugie, trzeba pamiętać, że przedmiotem umowy jest zespół składników przedsiębiorstwa, który nadaje się do prowadzenia działalności gospodarczej przez nabywcę. Innymi słowy, nabywca po przejęciu takiego „zorganizowanego” przedsiębiorstwa musi mieć możliwość prowadzenia go dalej.
Jeżeli jednak w skład przedsiębiorstwa wchodzi wiele różnych składników majątkowych i są one rozmieszczone w wielu miejscach, często dochodzi do zbycia części przedsiębiorstwa. Zasada jest taka, że taka część przedsiębiorstwa powinna samodzielnie działać i funkcjonować nawet po oddzieleniu od macierzystej firmy. Jeżeli zatem w Twoim biznesie możliwe jest wyodrębnienie niezależnej części, np. zakładu itp., a masz więcej, niż jedno dziecko, możesz podzielić firmę i jej przedsiębiorstwo pomiędzy nich.
Sam uścisk dłoni nie wystarczy
Umowa przekazania przedsiębiorstwa co do zasady powinna mieć formę pisemną z podpisami poświadczonymi notarialnie. Jeżeli przekazanie obejmuje również nieruchomości, formą bezwzględnie obowiązującą będzie, jak to przy nieruchomościach bywa, forma aktu notarialnego. W treści umowy musimy jasno określić czy zbywamy całość przedsiębiorstwa czy jego część. W art. 551 Kodeksu cywilnego, który dotyczy przekazania przedsiębiorstwa mowa jest o całym przedsiębiorstwie, a zatem, jeśli mamy zamiar przekazać wyodrębnioną część firmy – wówczas trzeba to wyraźnie zaznaczyć. Ze zbyciem przedsiębiorstwa wiąże się kwestia przenoszalności koncesji i zezwoleń, a także kontynuacji stosunków cywilnoprawnych, o których już pisaliśmy na blogu.
Zbycie przedsiębiorstwa może brzmi obco, ale tak naprawdę nie jest niczym niespotykanym i jako jedna z form sukcesji pozwala na rozdysponowanie majątkiem w sposób spokojny i przemyślany. To nestor ustala warunki i stopień, w jakim zabezpiecza siebie, a w jakim rodzinę czy inne osoby. Daje to zapewnienie, że w chwili śmierci, nie dojdzie do sytuacji, która zagroziłaby działalności firmy i jednocześnie pewność, że przejmie ją osoba przez niego wybrana. Dla wielu najważniejsze jest jednak to, aby nie pozostawić swoim bliskim trudności związanych z dziedziczeniem i nie mam tu na myśli jedynie zagadnień formalnoprawnych tylko też czysto rodzinne. Przekazanie firmy waśnie temu celowi ma służyć.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }