Zmiany w przepisach od 1 stycznia 2018 roku oprócz unijnej rewolucji w zakresie danych osobowych dotkną również spraw pracowniczych. Poza zmianami związanymi z opłacaniem składek w ZUS, ustawodawca próbuje przekonać przedsiębiorców do e-zwolnień oraz wprowadza znaczące zmiany w zakresie zatrudniania cudzoziemców chcąc uatrakcyjnić to rozwiązanie.
Składki ZUS, nowe ujednolicone konto
Od października 2017 roku do firm rozsyłane były indywidualne numery kont, na które płatnicy będą przelewali należne składki. Nowy system zaczyna obowiązywać od 1 stycznia, a zatem składki z miesiąca grudnia 2017 roku regulujemy na jedno, nowe konto. Firmy, które zgubiły lub nie pamiętają swojego numeru konta, mogą je odnaleźć na stronie www.eskladka.pl, we właściwym oddziale ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS. Dotychczasowe rachunki zostały już zamknięte, więc jeśli po 31 grudnia 2017 roku został dokonany na nie jakikolwiek przelew, nie został on zaksięgowany w ZUS, a środki powinny wrócić do nadawcy.
Obniżenie wieku pracownika młodocianego
Z dniem 1 września 2018 roku na rynku pracy znajdą się pierwsi absolwenci gimnazjum, którzy rozpoczęli spełnianie obowiązku szkolnego w roku szkolnym 2009/2010 jako sześciolatki. Obniżenie jakiś czas temu wieku szkolnego przekłada się obecnie na zmianę w prawie polegającą na tym, że od 1 września 2018 roku pracownikiem młodocianym będzie osoba, która ukończyła 15 lat, a nie jak poprzednio 16 lat. Możemy zatem zatrudnić 15 – latka, jednak trzeba pamiętać o tym, że wobec pracowników młodocianych obowiązują dodatkowe wymogi dotyczące czasu pracy, urlopu czy przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie e-ZLA
Papierowe zwolnienia lekarskie ZUS – ZLA powoli wyłączane są z obiegu. Pracownik już teraz ma możliwość prosić lekarza o wygenerowanie e-zwolnienia (e-ZLA). Niestety większość przedsiębiorców nie posiada konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) przystosowanej do odbioru e-zwolnień. Od lipca 2018 roku posiadanie takiego konta będzie dla wielu przedsiębiorców obowiązkowe, a obowiązującą formą zwolnienia lekarskiego będzie właśnie e-zwolnienie.
Lekarz w momencie decyzji o wystawieniu zwolnienia, będzie wpisywał je do bazy danych, gdzie będzie ono od razu widoczne przez pracodawcę, a tym samym trafi do ZUS-u. Ułatwi to proces przekazywania zwolnienia od pracownika przez pracodawcę, po księgową i ZUS, ponieważ każdy z tych podmiotów będzie miał bieżący dostęp do informacji.
Obowiązek założenia konta na PUE będzie ciążył na wszystkich firmach zatrudniających więcej niż 5 osób. Pozostałe placówki mogą działać na dotychczasowych zasadach. Pracownik będzie wówczas odbierał od lekarza wydruk e-zwolnienia, a następnie zanosił do pracodawcy, on natomiast nie będzie musiał przekazać papierowej wersji do ZUS-u. Płatnicy rozliczający składki za 5 lub mniejszą liczbę osób mogą jednak założyć profil informacyjny na zasadzie dobrowolności, dzięki czemu nie ominą ich korzyści wynikające z bieżącego wglądu w status chorobowy pracownika.
Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców
Od 1 stycznia 2018 roku wprowadzone zostało zezwolenie na pracę sezonową, które uprawnia cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do pracy w określonych zawodach przez maksymalnie 9 miesięcy w ciągu jednego roku kalendarzowego. Wydawać je będzie starosta. Modyfikacji ulegnie też zatrudnianie cudzoziemców w ramach procedury uproszczonej na podstawie zarejestrowanego przez starostę oświadczenia. Zarejestrowanie oświadczenia będzie płatne, a starosta zyska uprawnienie do odmowy zarejestrowania oświadczenia w pewnych przypadkach. Nadal procedura ta dotyczyć będzie tylko obywateli Rosji, Ukrainy, Mołdawii, Armenii, Białorusi i Gruzji i będzie uprawniać do pracy w okresie 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy w zawodach, dla których nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia na pracę sezonową. Na pracodawcę został nałożony obowiązek informowania urzędu pracy o podjęciu bądź niepodjęciu pracy przez cudzoziemca, co ma zapobiec nieprawidłowościom, jakie w tym zakresie pojawiały się masowo.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }